Na czym polega leczenie niepłodności?

W naszym kraju zdecydowanie zbyt wiele par boryka się z problemem bezdzietności. Tak naprawdę problem ten pojawia się zarówno w odniesieniu do żeńskich komórek jajowych jak i do męskich plemników. Niestety w przypadku par, które starają się o dziecko, niepłodność może być największym problemem, który często doprowadza do nieporozumień pomiędzy partnerami i obwiniania się nawzajem. Na szczęście współczesna medycyna pomaga ten problem rozwiązać. Wobec tego na czym polega leczenie niepłodności?

Na czym polega leczenie niepłodności? – inne metody leczenia

Na czym polega leczenie niepłodności? Otóż wszystko zależy od tego, czy niepłodność dotyczy kobiet czy też mężczyzn. Tak naprawdę do najpopularniejszych metod leczenia możemy zaliczyć stymulację hormonalną. Doprowadza ona do zwiększenia ruchomości plemników- u mężczyzn lub przedłużenia żywotności komórek jajowych u kobiet. Warto jednak zauważyć, że pary decydują się równie chętnie na metodę in vitro, czyli na sztuczne zapłodnienie.

Na czym polega leczenie niepłodności? – operacje

Leczenie niepłodności może także przebiegać w inwazyjny i chirurgiczny sposób. U mężczyzn często zalecane jest sprawdzenie nasieniowodów i powrózka nasiennego. Jeśli występują na nim np. żylaki, wówczas konieczne będzie ich operacyjne usunięcie. Podobnie w przypadku kobiet leczenie niepłodności może sprowadzić się do usunięcia torbieli, polipów czy innych zmian macicy lub jajowodów, które mogą skutecznie uniemożliwić zajście w ciąże.

Na czym polega leczenie niepłodności? – stymulacja jajeczkowania

Leczenie niepłodności u kobiet może opierać się również na stymulacji i kontrolowaniu jajeczkowania. W tym celu podaje się kobiecie odpowiednie dawki leków hormonalnych, które powodują poprawę jakości śluzu szyjki macicy i doprowadzają do zwiększonej produkcji jajeczek.

Na czym polega leczenie niepłodności? – środki farmakologiczne

Farmakologiczne leczenie niepłodności zarówno u mężczyzn jak i u kobiet sprowadza się do podawania leków hormonalnych wspierających produkcję plemników lub komórek jajowych. Jest to nieinwazyjna metoda leczenia niepłodności.

W przypadku leczenia farmakologicznego lekarz może przepisać leki, które mają na celu:

  • Zwiększenie liczby i ruchliwości plemników (spermatogeneza)
  • Zwiększenie produkcji hormonów płciowych
  • Zmniejszenie stanu zapalnego
  • Zwiększenie krążenia krwi w narządach płciowych
  • Zmniejszenie stresu

Wpisy dotyczace artykułu