Jak przebiega procedura in vitro?

Pary, które niestety nie mogą cieszyć się możliwościami zajścia w ciąże, zwykle poszukują alternatywnych rozwiązań. Oczywiście kluczem do ich znalezienia jest stwierdzenie, który z partnerów doświadcza w tym momencie największych problemów. Jeśli to panowie mają problem z zapłodnieniem partnerki, co może wynikać np. z niskiej ruchomości plemników, wówczas proponowana jest parom metoda in vitro. Dla wielu z par jest to bowiem jedyna szansa na to, by spełnić marzenie o posiadaniu potomstwa. Wobec tego czym jest metoda in vitro i co warto o niej wiedzieć?

Przebieg procedury in vitro

Procedura in vitro jest przeprowadzana w kilku etapach. W pierwszym etapie lekarze pobierają komórki jajowe od kobiety i komórki nasienne od mężczyzny. Następnie komórki jajowe są łączone z komórkami nasienia w laboratorium. Zarodki, które powstają w wyniku tego procesu, są hodowane w specjalnych inkubatorach. W kolejnym etapie lekarze obserwują, jak rozwijają się zarodki. Gdy zarodki osiągną odpowiedni rozmiar, są one przenoszone do macicy kobiety. Kobieta musi być wtedy pod stałą opieką lekarską.

Czasami procedura in vitro może być przeprowadzana w połączeniu z innymi leczeniami płodności. Może to znacznie zwiększyć szanse na poczęcie dziecka. Procedura in vitro jest bardzo skomplikowana i czasochłonna. Wymaga ona cierpliwości i wytrwałości ze strony pacjentów. Lekarze starają się jednak zrobić wszystko, co w ich mocy, aby pomóc parze w zajściu w ciążę.

Czy istnieją jakieś alternatywy dla metody in vitro?

Metoda in vitro to nic innego jak sztuczne zapłodnienie, czyli wprowadzenie plemników bezpośrednio do komórki jajowej kobiety. Obecnie jest to jedna z najskuteczniejszych metod, dzięki której mogą się pełnić marzenia pary o posiadaniu potomstwa. Nie ma medycznego i bardziej skutecznego sposobu na zapłodnienie, niż in vitro.

Jakie są skutki uboczne metody in vitro?

 Metoda in vitro jest inwazyjną metodą zapłodnienia. Panie więc mogą po przeprowadzeniu tej procedury odczuwać skutki uboczne. Najczęściej pojawia się zmęczenie i rozdrażnienie. Niemniej jednak panie mogą również odczuć wyraźny spadek libido, suchość pochwy, bóle mięśni oraz bóle stawów oraz uderzenia gorąca.

Jakie są koszty metody in vitro?

Metoda in vitro nie jest tanim zabiegiem. Co więcej pary, które nie zakwalifikują się do specjalnego programu rządowego, nie mogą także liczyć na to, że zabieg zostanie zrefundowany przez NFZ. Orientacyjnie można powiedzieć, że za przeprowadzenie sztucznego zapłodnienia pary będą musiały zapłacić nawet 6200 złotych.

Jakie są zalety i wady metody in vitro?

Wadą metody in vitro mogą być przede wszystkim skutki uboczne, a także pewne względy moralne i etyczne odnośnie poczęcia dziecka. Zaletą metody in vitro jest to, że jest ona skuteczna w przypadku wielu problemów z płodnością. Dzięki temu, że jajeczka i plemniki są bezpośrednio łączone w laboratorium, istnieje większa szansa na poczęcie dziecka. Inna zaleta to fakt, że można ją stosować w przypadku par, w których kobieta ma problemy z jajeczkowaniem lub ma nieprawidłową strukturę jajników.

Wadami metody in vitro są przede wszystkim koszty – procedura jest dość kosztowna. Ponadto, nie jest ona gwarantowana – nawet jeśli uda się począć dziecko, istnieje ryzyko, że będzie ono miało wady genetyczne.

Wpisy dotyczace artykułu